Skip To Main Content

2020 Academic Awards

The following students are recognized for their outstanding achievements this academic year.
 

Incarnate Word Academy
2020 Valedictorian

Laura Cromwell

Incarnate Word Academy
2020 Salutatorian

Grace Garwood

Graduates of Distinction

Maria del Carmen Bello
Ursula Buchwald
Sophia Cantoni
Laura Cromwell
Grace Garwood
Olivia Green
Margaret Grimley
Anna Hasker
Merriam Skafide
Rachel Zakarevicz
Incarnate Word Academy
2020 Servant of the Word Award
Olivia Green
Incarnate Word Academy
2020 Spirit of the Word Award
Claire Sonne
Incarnate Word Academy
2020 Woman of the Word Award
Grace Michael

Distinguished Leaders

Kennadi Barker
Ursula Buchwald
Sophia Cantoni
Kate Cleveland
Laura Cromwell
Anne Culbreth
Eileen Evans
Grace Garwood
Olivia Green
Isabela Kerfers
Abigail Martin
Grace Michael
Caroline Moody
Kathy Nguyen
Katelyn Powell
May Priestley
Laila Richards
Niccole Riera
Julia Santos
Merriam Scafide
Lillian Sudkamp
Maria Trostmann
Rachel Zakarevicz

Margaret Sheltz Endowed Scholarship

Leah Lucas
Dana Theroux

Charlene Barry Theology Award

Anne Culbreth
 
 

Rensselaer Award for Engineering

Anna Hartman
 

Society of Women Engineers Award

Ursula Buchwald
Laura Cromwell
 

2020 National Merit Finalist

Ursula Buchwald
 

2020 National Merit Commended Scholar

Maria del Carmen Bello
 

2021 National Merit Scholarship Program

Mary Julliette Billings
Sofia Garza

Anna Hartman

2020 Service Learning Award

Lillian Sudkamp
 

Scholar Athlete

Sophia Cantoni
 

Computer Science

3D Modelling & Game Design
Lindsay Marquines
Digital Design & Media Production
Isabella Coenen
Web Design
Jacqueline Kaase
Python Programming
Paola Minces
AP Computer Science
Ursula Buchwald

Computer Science

3D Modelling & Game Design
Lindsay Marquines
Digital Design & Media Production
Isabella Coenen
Web Design
Jacqueline Kaase
Python Programming
Paola Minces
AP Computer Science
Ursula Buchwald

English

English I
Nanea White
Honors English I
Marianna Ferrell
English II
Allison Tirado
Honors English II
Page Rhodes
English III
Merriam Scafide
AP English III
Kathryn Powell
English IV
Iman Haddad 
AP English IV
Emma Nguyen
Broadcast Journalism
Maria del Carmen Bello
Contemporary Literature
Anna Hartman
Creative Writing
Grace Garwood
World in Motion
Jordan Cruz

Fine Arts

Fundamentals of Art
Madeleine Bourgeois
Textile Art
Xiomara Salinas
Advanced Art
Page Rhodes
Communications Applications
Cecilia Hall
Publications
Mary Leedy
Fundamentals of Theater
Emma Welsch
Advanced Theater
Katelyn Blade
Dance
Abigail Waggoner
Choir
Olivia Green

Leadership

Leading with Character
Maya Tihami
Leading with Service
Emily Quin
Leading with Business
Karley Kieschnick
Leading with Personal Finance
Grace Garwood

Math

Algebra I
Kaitlyn Bourgeois
Honors Algebra I
Claire Michael
Geometry
Gabrielle Mamaradlo
Honors Geometry
Maire Culbreth
Algebra II
Anna Cook
Honors Algebra II
Alessa Elkareh
Pre Calculus
Kaila Caligur
Honors Pre Calculus
Mary Juliette Billings
College Algebra
Jordan Cruz
AP Calculus AB
Laura Cromwell
AP Calculus BC
Maria del Carmen Bello
AP Statistics
Ursula Buchwald

Physical Education

P.E.
Ciara Garcia
Weight Training
Anna Hartman

Science

Biology
Itzel Deleon
Honors Biology
Xiomara Salinas
AP Biology
Lauren Fuller
Chemistry
Emily Green
Honors Chemistry
Fiona Cosgrove
AP Chemistry
Mary Juliette Billings
Physics
Kaila Caligur
Honors Physics
Brooke Spivey
Honors Engineering & Design
Sofia Martinez
Health & Wellness
Denver Fowler
Anatomy & Physiology
Avery Garig
Forensic Science
Katelyn Blade

Social Studies

World History & Geography to 1500
Olivia Hill
Honors World History & Geography to 1500
Anna Galan
World History & Geography from 1500
Britney Bell
Honors World History & Geography from 1500
Audrey Gillespie
U.S. History
Truc Duong
AP U.S. History
Lauren Fuller
Macroeconomics
Jessica Udeh
Honors Macroeconomics
Laura Cromwell
U.S. Government
Laila Richard
AP U.S. Government
Maria Bello
Psychology
Camille Anigbogu
Current Events
Truc Duong

Theology

Theology I
Clarissa Flores
Theology II
Evelyn Navarro
Theology III
Rebeka Popek
Theology IV
Anna Hasker

World Languages

French I
Julia Smith
French II
Elise Potier
French III
Holly McLeod
Honors French III
Karen Rodriguez
French IV
Kathy Nguyen
AP French IV
Margaret Grimley
Spanish I
Danielle Bartholet
Spanish II
Mary Turner
Spanish III
Raquel Rodriguez
Honors Spanish III
Avery Garig
Spanish IV
Rebeka Popek
AP Spanish IV
Sofia Martinez
Latin I
Anna Gardner
Latin II
Gabrielle Mamaradlo
Latin III
Pia Valenzuela

National Latin Exam

Cum Laude
Isabella Coenen
Kate Conti
Persia Fombin
Drew Gold
Isabelle Lavoie
Kati Rzasnicki
Elia Volf
 
Magna Cum Laude
Laude Fiona Coulbourne
Elizabeth Hatten
Mackenzie Peugh
Mary Uyenco
 
Silver Maxima Cum Laude
Elizabeth Hunt
Makynzie Kitzmann
Pia Valenzuela